Bizimle iletişim kur
Jenny

Telefon numarası : 86-19925421817

Naber : +8613724374817

GPON-Dinamik Bant Genişliği Tahsisinin Temel Teknolojisi (DBA)

July 9, 2019

Dinamik bant genişliği tahsisi (DBA) teknolojisi, sistemin bant genişliği kullanımını iyileştirmek için GPON sistemindeki her ONU'nun gerçek zamanlı bant genişliği dinamiklerini değiştirerek kullanıcı oranındaki çeşitli değişikliklere uyum sağlayan teknolojiyi ifade eder. PON sisteminin yukarı-bağlantı erişimi, genellikle merkezi kontrol talep üzerine tahsis ve sabit tahsis, yani statik bant genişliği tahsisi ve ITU-T G983.4'te belirtilen dinamik bant genişliği tahsisinin kombinasyonuna dayanır ve iş seviyesi. GPON'daki veri iletişimi için bu değişken hızlı servis, statik bant genişliği tahsisi için uygun değildir. Sistem bant genişliği kullanımını, dinamik bant genişliği tahsisi, yani, ONU patlama servislerinin gereksinimlerine göre DBA teknolojisi ile büyük ölçüde artırmak gerekir. Uplink bant genişliğinin kullanım etkinliği, ONU'lar arasındaki bant genişliğinin dinamik olarak ayarlanmasıyla geliştirilmiştir. GPON ve G983 önerilerinin özelliklerine göre, dinamik bant genişliği tahsisi için özel gereksinimlerin: şeffaf iş, yüksek bant genişliği kullanımı, düşük titreşim ve gecikme özellikleri, adil bant genişliği tahsisi, güçlü sinyal, gerçek zamanlı, QoS olduğu bilinmektedir. farklı hizmetleri garanti eder.


1.1 Bant genişliği türleri
GPON standardı, BPON'daki QoS desteği ile ilgili düzenlemeleri takip eder. ITU-T, BPON standardı G. 983.4 ve GPON standardı G984.3'te [2] dört öncelikli bant genişliği seviyesini açıkça tanımlamaktadır. Sabit türler, garantili türler, garanti edilmeyen türler ve mümkün olan en iyi bant genişliği türlerinden olan dört bant genişliği, Sabit, Güvence, Güvenilmez ve En İyi Ffort türleridir. Aynı zamanda, GPON yukarı-bağlantı sistemindeki bant genişliği tahsisi temel biriminin iletim kabı (T-CONT), kullandığı bant genişliği tipine göre beş türe ayrılmaktadır. İş seviyesine dayalı öncelik tahsisi şeması, verimli DBA'yı uygularken, işletmeler için iyi bir QoS koruması sağlayabilir. Bu nedenle, DBA'nın çeşitli bant genişliği kaynaklarının özelliklerini açıkça tanıması ve T-CONT uygulamasının kapsamını anlaması önemlidir.


1.2 İletim gemisi T-CONT
Daha önce de belirtildiği gibi, GPON'un dört tür bant genişliği vardır, her bir bant genişliği türü belirli bir QoS için gerekli işi destekleyebilir: T_CONT, iş için belirli bant genişliği türlerini sağlayarak hizmetin QoS gereksinimlerini dolaylı olarak garanti eder. Bir T-CONT'in belirli bir QOS gereksinimini destekleyip destekleyemeyeceği tamamen T-CONT'un hizmetin QoS gereksinimlerini karşılamak için gereken bant genişliğini sağlayıp sağlayamayacağına bağlıdır. T-CONT, bir işletmenin QoS gereksinimlerini karşılamak için gereken bant genişliğini sağlarsa, işletme barındırılabilir. Beş tür T-CONT içinden, L tipi T-CONT türü yalnızca Sabit tür bant genişliği sağlar; Tip 2 tip sadece Montaj tipinin bant genişliğini sağlar: Tip 3 tip, Montaj tipinin ve Yardımsız tipin bant genişliğini sağlar; TyPe4 tipi yalnızca En iyi çaba gösteren bant genişliğini sağlar: type5 tipi, her tür bant genişliğini sağlayabilen ve tüm iş türlerini destekleyen ilk dört füzyon türüdür. Bu beş T-CONT, bazen bu makalede sırasıyla Tip 1, 2, 3, 4 ve 5 için T-CONT'ler olarak adlandırılır.
DBA'nın 1.3 GPON Uygulaması
Protokole göre, GPON'un DBA süreci aşağıdaki beş adımı içeriyor: tıkanıklık durum tespiti, OLI'ye raporlama sıkışıklığı durumu, sağlanan parametrelere göre OLT yeniden tahsisi, güncellenmiş bant genişliği dağılımına göre OLT dağıtım bilgileri ve T-CONT türü gönderimi yetkilendirme, DBA’daki yönetim bilgileri için istişare uygulayın. DBA işlemi, Şekil 2'de gösterilmektedir [3].

GPON Sisteminin Yapısı ve Temel Teknikleri Üzerine
Şekil 2 GPONDBA İşlem Şeması
Anlaşmanın şartlarına göre, GPON’un DBA’sı iki moda bölünmüştür: bunlardan biri ONU’nun kendi durumunu ve gerekli bant genişliğini OLT’ye bildirdiği ve OLT’nin de durum bazında raporlama olarak rapor edilen verilere dayanarak DBA’yı ONU’da gerçekleştirdiği belirlendi. Dinamik bant genişliği tahsisi (SR-DBA, Durum Raporu DBA): Diğeri, ONU’nun OLT’ye bildirmesi gerekmediğidir. OLT, kendi trafik izleme fonksiyonundan, yani devlet dışı raporlara dayanan dinamik bant genişliği tahsisatından otomatik dinamik bant genişliği tahsisi uygular (NSR-DBA, Durum Raporu DBA).